Kapat
9 ürün bulundu.
İç Mekan Bitkileri

İç Mekan Bitkileri ve Fiyatları

İç mekânlarda yetiştirilen bitkiler, hayatınıza renk ve neşe katabilir. Son yıllarda birçok evde, ofiste ve farklı iç mekânlarda canlı bitkiler görmek mümkün hale gelmiştir. İç mekân bitkileri hemen hemen her yerde karşınıza çıkabilecek kadar yaygınlaşmıştır. Bazı iç mekân bitkileri yeşil yapraklarıyla dikkat çekerken, bazılarının ise gerçek olmayacak kadar güzel çiçekleri vardır. Bu iç mekân bitkilerinin bakımı genellikle oldukça kolaydır.

İç mekânların atmosferini tamamen değiştiren bu bitkiler, çok farklı çeşitlere sahiptir. İç mekân çiçeklerinin her birinin kendine ait farklı özellikleri vardır. Aynı zamanda her bir bitki farklı ihtiyaçlara sahiptir. Bu bitkilerin su, güneş ışığı, toprak gibi ihtiyaçları değişkenlik gösterir. İç mekân bitkileri genel olarak uzun ömürlü çiçeklerdir. Doğru bakım yapıldığı zaman, bazı iç mekân bitkilerini çocuklarınıza dahi devredebilirsiniz.

İç mekân bitkileri çeşitlilik açısından çok geniş bir yelpazeye sahiptir.

İç Mekân Bitkileri Çeşitleri

Pek çok farklı türde iç mekân bitkisi vardır. Bunların hepsini bu yazıya sığdırmak mümkün değildir. Bununla birlikte belli başlı bazı iç mekân çiçeklerinden bahsedebiliriz. İç mekân süs bitkileri hemen hemen her yerde karşınıza çıkabilecek çiçeklerdir. Bakımlarının kolay olması, uzun ömürlü olmaları, ortama huzur ve neşe vermeleri, renkleriyle atmosferi değiştirmeleri gibi birçok nedenden ötürü, iç mekânlarda yaygın olarak bitki bakılmaktadır.

Deve tabanı oldukça yaygın olan iç mekân bitkilerinden biridir. Salon bitkileri arasında özel bir yeri olan bu bitki sevgi ve merhameti sembolize etmektedir. Bunun yanı sıra büyük ve yeşil yaprakları vardır. Bu yaprakların pozitif enerji yaydığı inanışı vardır. Doğrudan güneş ışığı seven bu bitkinin bakımı oldukça kolaydır.

İç mekân bitkileri arasında bakımı en kolay çiçeklerden biride areka palmiyesidir. Bu palmiye şık görünümüyle yaygın olarak tercih edilmektedir. Areka palmiyesi tabanından birden fazla gövde çıkmaktadır. Kelebek bitkisi olarak da anılan bu bitkinin sulamasına dikkat edilmelidir. Fazla suyu sevmeyen bu bitki, susuz kalmaktan da hiç hoşlanmamaktadır. Nemli ve sıcak ortamlarda yetişen palmiye ince, uzun ce sıralı yapraklara sahiptir. Son yıllarda iç mekânlarda en çok tercih edilen bitkilerden biridir.

Paşa kılıcı da salon bitkisi olarak sıklıkla tercih edilen çiçeklerden biridir. Yeşil yapraklı bitkiler arasında özel bir yeri olan paşa kılıcı; uzun, pürüzsüz ve yumuşak dokulu yapraklara sahiptir. Ev dekorasyonuna oldukça şık bir dokunuş yapan bu bitki, tüm hava koşullarına uyum sağlayabilir.

Bu çeşitlerin yanı sıra; dresena, konpact, antoryum, guzmanya, spati, trilensia, ananas, orkide gibi birçok farklı iç mekân bitkisi de vardır. İç mekân bitkileri arasında dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Doğru İç Mekân Bitkisi Seçimi

Eviniz ya da ofisiniz için bir iç mekân bitkisi satın almak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı faktörler vardır. İç mekân çiçeklerini kendiniz için olduğu gibi sevdikleriniz için de satın alabilirsiniz. Bu sayede harika bir sürpriz yapabilir, uzun ömürlü bir iç mekân bitkisi hediye edebilirsiniz.

İç mekân bitkileri tercih ederken öncelikle iklim koşullarını değerlendirmeniz gerekir. Bazı bitkiler sıcak severken, bazıları daha ılıman iklimleri tercih eder. Bazı iç mekân çiçekleri soğuğa karşı son derece dayanıklı iken bazıları soğukta yaşamını yitirebilir. Bu sebeple bir iç mekân bitkisi tercih ederken bulunduğunuz bölgenin hava koşullarını değerlendirmeniz gerekir. Bunun yanı sıra evinizin ve ofisinizin konumunu da değerlendirmeniz gerekecektir. Güney cephe ve fazla güneş gören bir iç mekânda, güneş ışığını seven bitkileri kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Ancak kuzey cephe bir iç mekânda bu bitkiler yetişmeyebilir.

Bazı bitkiler diğer bitkilerle yan yana olmaktan hoşlanmamaktadır. Yine evinizde çocuğunuz ya da evcil bir dostunuz varsa alacağınız çiçeğe son derece dikkat etmelisiniz. Bazı iç mekân bitkileri toksik etkiler barındırabilir. Bu sebeple yapraklarının kesinlikle yenmemesi gerekir. Alacağınız bitkiye dekoratif açından da dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Evinizin dekorasyonuna uyacak bir saksı ve çiçek tercihi, neşeli bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olabilir.

İç Mekân Bitkileriyle Evinizin Atmosferini Değiştirin

İç mekân bitkilerinin bakımı son derece kolaydır. Bu bitkiler genellikle yalnızca suya ve güneş ışığına ihtiyaç duyar. Aynı zamanda biraz sevgi vermeniz de faydalı olacaktır. Yapılan araştırmalara göre, çiçekler kendileriyle konuşulduklarında ve sevgi gösterildiklerinde çok daha güzel ve sağlıklı çiçek açar. Evinize bir iç mekân bitkisi alarak, bu araştırmanın doğruluğunu ilk elden test edebilirsiniz.

Yeşil yapraklı, rengarenk çiçekli, büyük ya da küçük bir iç mekân bitkisi alarak, evinizin ya da ofisinizin atmosferini tamamen değiştirebilirsiniz. Bu bitkiler size huzur vermesinin yanı sıra aynı zamanda ortama neşe katacaktır. Harika renkleriyle, tüm misafirlerinizin de gözdesi olacaklardır. Bu bitkiler sayesinde, modern hayatın getirdiği sıkıntılardan bir nebze de olsa uzaklaşabilirsiniz.

İç Mekân Bitkileri Fiyatları

İç mekân bitkileri kategorisinde yer alan onlarca farklı türde çiçek vardır. Her bir çiçek kendine ait özellikleri ve bakım ihtiyaçlarıyla birlikte gelir. Bununla birlikte her bir çiçeğin fiyatları da değişiklik gösterecektir.

İç mekân bitkilerinin fiyatları, genellikle cinslerine göre farklılık gösterir. Bunun yanı sıra bitkilerin yaşları ve boyları da fiyatları doğrudan etkileyen faktörler arasındadır. Daha büyük, yaşlı ve az bulunan bitkilerin fiyatları daha yukarı yönlü seyredebilir. Bitkilerin içerisinde bulundukları saksılar da fiyatları etkileyen etmenlerden bir diğeridir.

Onlarca farklı çeşit iç mekân bitkisi olduğunu unutmamalısınız. Bu bitkiler arasında evinize ya da ofisinize uygun bir seçenek mutlaka bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra sevdiklerinize bir çiçek armağan etmek, çok hoş ve zarif bir davranıştır. Uzun yıllar boyunca hatırlanmak istiyorsanız, hediye olarak çok yıllık bir bitki tercih edebilirsiniz.

Siz de böylesi iç mekân bitkileri satın almak istiyorsanız hemen Cihan Altunkaya Çiçekçiliği ziyaret edebilir ve tüm çiçekleri ayrıntılarıyla inceleyebilirsiniz.